در حال بارگذاری ...
معاون وزیر آموزش و پرورش در اولین جشنواره تجربیات برتر آموزشی تربیتی عنوان کرد:

برای تصمیم گیری در تربیتِ دانش آموزان و برنامه ریزی در این زمینه باید اصول و مبانی خود را از قرآن استخراج کنیم

اولین جشنواره تجربیات برتر آموزشی - تربیتی اساتید و معلمان دینی و قرآن با حضور دکتر حکیم زاده معاون وزیر آموزش و پرورش، دکتر صفرزاده معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان و دکتر خدابنده مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی طی مراسمی دوشنبه 7 اسفند 96 در تالار ابن هیثم پردیس شهید بهشتی خراسان رضوی برگزار شد.

در این جشنواره دکتر حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه رویکرد اصلی معاونت ابتدایی این است که کتاب درسی زندگی ما، قرآن باشد، اظهار کرد:  برای تصمیم گیری در تربیتِ دانش آموزان و برنامه ریزی در این زمینه باید اصول و مبانی خود را از قرآن استخراج کنیم.

وی با اعلام اینکه برنامه درسی و چارچوب عمل در بخش ابتدایی بر اساس قرآن است، اضافه کرد: معلمی که همراه با ما گام برمی دارد می تواند در پیشبرد اهداف در آموزش ابتدایی کمک رسان باشد.

دکتر حکیم زاده با تاکید بر اینکه عمل و اقدامات ما به عنوان آموزگار باید مطابق با اصول تعیین شده در قرآن باشد، تصریح کرد: تعیین مبانی اصلی بر اساس قرآن، راهگشای کار است.

وی با اشاره به تربیت قرآنی به دو شکل محتوایی و شکلی، اظهار کرد: تربیت شکلی به این معناست که دانش آموزان را در معرض برنامه های قرآنی از جمله مسابقات، روخوانی، تفسیر و مفاهیم قرآن قرار دهیم و تربیت محتوای آن است که خدایی شدن و صفات الهی را آموزش دهیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، با اشاره به نکاتی از قرآن درخصوص تربیت، اظهار کرد: بررسی ماهیت انسان به عنوان مربی و رفتارِ تنها معلم جهانی (پیامبر)؛ اصول تعاملی است که باید به کار گرفته شود و مبانی تعامل متربیان در محیط یادگیری است.

وی با اشاره به انسان به عنوان سرمایه از منظر قرآن، ادامه داد: همانطور که پیامبر به عنوان یک مربی جهانی با شاخص های رحمت، شاهد، بشیر و نذیر عنوان شده است باید تمام معلمان به این صفات مزین باشد.

دکتر حکیم زاده، ضمن اشاره به جمع آوری پیک نوروزی تصریح کرد: امسال اقدام به داستان گویی، داستان نویسی و داستان خوانی کردیم؛ زیرا قالب اصلی آموزش مفاهیم تربیتی در قرآن داستان گویی است.

معاون دوره ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: از مسئولین انتظار داریم حساسیت در جذب معلم ابتدایی را درک  کنند چرا که کمبود نیروی انسانی در مقطع ابتدایی نگران کننده است.

برگزاری کارگاه آموزشی بررسی اهمیت خداشناسی در تربیت کودک از سوی حجت الاسلام راستگو بنیانگذار طرحِ تربیتِ مربیِ کودک و نوجوان از بخش های دیگر این مراسم بود.

وی طی این کارگاه آموزشی گفت: اگر یک معلم در عمل چیزی را که به آن معتقد است انجام دهد آن وقت است که دانش آموزان از او درس می گیرند.

در ادامه دکتر مجتبوی مدیر امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان استان خراسان رضوی، در اولین جشنواره کشوری تجربیات برتر آموزشی – تربیتی اساتید و معلمان آموزش دینی و قرآن دوره ابتدایی با اشاره به تحصیل بیش از ۴ هزار دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی، برگزاری این جشنواره ها را فرصتی برای تبادل تجربه ها و اندیشه ها و دیدگاه هایی که معلمان سال ها بر دوش کشیده و آنها را کسب کردند؛ دانست.

شایان ذکر است طی این جشنواره  کارگاه آموزشی "توحید و تربیت" با حضور حجت الاسلام ابهری برگزار شد.

تقدیر از برگزیدگان جشنواره تجارب برتر و نمایندگان نهادها و سازمان های فرهنگی استان که در برگزاری جشنواره مشارکت  داشته اند و نیز  اجرای گروه هنری تواشیح فدک  از دیگر بخش های این جشنواره بود.


نظرات کاربران