در حال بارگذاری ...
حجت الاسلام والمسلمین دادگر به مناسبت 9 دی در سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان:

تقلیل گرایی و تفسیرگرایی از دشمن خطر بزرگی است و تفسیر از دشمن نباید دچار سیاست زدگی شود

حجت الاسلام و المسلمین دادگر در مراسمی که به مناسبت روز بصیرت و میثاق امت با ولایت در سازمان مرکزی برگزاری شد  گفت: حماسه­ ی بزرگ و باشکوه 9 دی را که مبتنی بر نگاه عمیق و بصیرت دقیق اسلامی، دینی و انقلابی بود، باید گرامی داشت و خدای متعال را بابت فراهم شدن این ظرفیت و خلق بصیرت و فرصت هوشمندانه ملت عزیز ایران شاکریم.

وی که در جمع استادان، کارکنان، مدیران و جمعی از فعالان دانشجومعلمان سخن میگفت افزود: باید تشکر کنیم از عزیزانی که با حضور خود اعم از کارکنان، استادان و مدیران، خواهران و برادران، دانشجو معلمان قدرشناسی از این ظرفیت می نمایند و از همه­ ی کسانی که تلاش کردند این برنامه در دانشگاه شکل بگیرد نیز تشکر می نماییم و دعا می کنیم برای کسانی که دلشان همراه مردم نیست و راضی به اجرای چنین برنامه هایی نیستند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: حدیثی از امام حسین(ع) در رابطه با جایگاه کسی که حق پیامبر (ص) و امام علی (ع) را بشناسد بیان می نمایم که مسرت بخش و بصیرت آفرین بوده و تناسب خوبی با معرفت و بصیرت درست در عصر کنونی دارد و امیدواریم همه ما نیز قدر امام زمان خود و نیز قدر نائب امام عصر (عج) را بدانیم چرا که اگر به این توصیه های معرفت افزا و بصیرت بخش توجه نکنیم، قطعا مسئله و چالش فکری خواهیم داشت. حضرت می­فرمایند: هرکس حق دو پدر شایسته تر خود، محمد(ص) و علی(ع) را بشناسد و واقعاً از ایشان اطاعت کند، به او می گویند؛ هر کجای بهشت که مایلی ساکن شو.(بحارالانوار، ج23 ص260)

وی ادامه داد: ما دقت داشته باشیم راه را گم نکنیم. در عصر وشرایطی هستیم که مکتب امام (ره) و انقلاب اسلامی و گفتمان امام راحل (ره) تأثیر خود را در سرتاسر جهان گذاشته است. ما باید برای رشد وتعالی کشور، استقلال کشور، اصلاح جامعه، اسلامی کردن دانشگاه ها، تحقق تمدن نوین اسلامی تلاش نماییم و پرچم اسلام عزیز و انقلابی را به صاحب اصلی پرچم یعنی امام عصر ارواحناه فدا تقدیم کنیم و با خودسازی و دگر سازی و جامعه سازی برای جامعه مهدوی(عج) مهیا شویم.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر  تصریح کرد: قرآن و حوادث و قصه های آن از یک طرف و تاریخ اسلام و انقلاب اسلامی از سوی دیگر، بهترین درس ها و پیام ها و عبرت ها برای فکر و بصیرت و عمل ماست. اسلام سعادت جامعه و بشر و رسیدن به قله را در ایمان و عمل صالح می داند ولی نظام سلطه و استکبار، سعادت جامعه و بشر را در ثروت اندوزی و قدرت طلبی می داند.

وی گفت: دشمنان نظام می دانند این نظام برآمده از اسلام و دل های مردم است. لذا قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر ارزش های اسلام و مبتنی بر مردم سالاری دینی و حضور مردم در صحنه است و در مسیر انقلاب اسلامی برخلاف انقلاب های دیگر ایستایی وجود ندارد بلکه این انقلاب رو به تکامل است.

مردم در این مسیر اگر احساس کنند دشمن در صدد براندازی نظام و اسقاط جمهوری اسلامی است، اقتدار و دلبستگی خود را به دنیا نشان داده و با مقاومت و ایستادگی در صحنه حضور می یابند. کدام نظام در این جهان اینقدر متکی بر حضور مردم است؟ پس چرا افرادی در زمین دشمن بازی کردند و زمینه هایی بوجود آوردند که دشمنان اسلام و انقلاب امیدوار شدند و علیرغم اتمام حجت ها، متأسفانه تا مدت ها همچنان به ناهنجاری های خود ادامه دادند؟ بدون تردید دفاع هوشمندانه و آگاهانه آحاد مردم از ارزش های اسلامی و الهی علامت دشمن شناسی و بصیرت و ولایت مداری آنها است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: ما باید با مطالعه و تحلیل شرایط جهان و منطقه درک مناسبی از وضعیت کشور داشته باشیم، از اینکه در چه موقعیت و جایگاهی هستیم. امروز در اقصی نقاط عالم تأثیر گفتمان امام (ره) انقلاب اسلامی را مشاهده می کنیم.

وی با اشاره به  قدرت جمهوری اسلامی در منطقه خاطرنشان کرد: قدرت و تأثیر جمهوری اسلامی را در معادلات منطقه به درستی ببینیم. وضعیت سوریه را که بیش از 100 گروه تروریستی در آن حضور داشته را ببینیم، وضعیت جهان و تحلیل ها در مورد انقلاب اسلامی را ببینیم. یکی از کشورهای منطقه به هیئت ایرانی در چند سال قبل در اوایل رمضان آن سال گفت: بروید به مسؤولان جمهوری اسلامی بگویید بیش از این در مسأله سوریه آبروی خودتان را نبرید، سوریه و بشار اسد در هفتم یا هشتم رمضان سقوط می­کند و اجمالاً هم می گفتند ما تضمین می­کنیم هر فردی را که اراده جمهوری اسلامی باشد رئیس جمهور سوریه می­کنیم. ولی اراده­ ی جمهوری اسلامی چیز دیگری بود و همه دیدند. گرچه تروریست ها را دشمنان سوریه مجهز کردند و آمدند و ناامنی ایجاد کردند، اما امروز عده خیلی محدودی از آنها در مناطق اشغال شده با حمایت دشمنان سوریه باقی مانده است و بشار اسد هم محکم ایستاده و با قدرت و اقتدار ادامه می دهد.

وی افزود: بنا به فرموده مقام معظم رهبری اگر بناست تکلیف سوریه مشخص شود، این مردم سوریه هستند که باید وضعیت سوریه را تعیین کنند. به حول وقوه الهی گفتمان انقلاب اسلامی در خارج از مرزهای نظام جمهوری اسلامی توسعه یافته وکارهای بزرگی در منطقه و جهان اتفاق افتاده و این نشان از قدرت نرم جمهوری اسلامی است که برخی از معادلات نظام سلطه را در منطقه به هم ریخته است.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر با اشاره به اینکه وقتی حلب آزاد شد آمریکا و  برخی از هم پیمانان آنها برای سرنوشت رژیم صهیونیستی به شدت ابراز نگرانی کردند گفت: ما باید قدر این فرصت ها را بدانیم. آنهایی که به دنبال پیاده سازی مدل ترکیه در ایران هستند، بدانند این مدل نیز شکست خورده، سیاست های خود ترکیه باعث ناامنی و مشکلات متعدد در درون خود شده است. حالا آنهایی که در منطقه به مسؤولان جمهوری اسلامی پیام می دادند باید خجالت بکشند یا مسؤولان جمهوری اسلامی؟ ما باید تحلیل درستی از منطقه داشته باشیم که چه اتفاقاتی افتاده است.

وی افزود: دو جریان حق و باطل در طول تاریخ همیشه بوده، آنچه مهم است بصیرت و راه های تشخیص حق و باطل و زمینه های فکری و فرهنگی شکل گیری فتنه از صدر اسلام تا انقلاب اسلامی است. امیر المؤمنین علی (ع) می فرمایند: حق و باطل را باید خوب شناخت. چرا فتنه به وجود می آید؟ چون لباس حق را بر تن می کنند، ولی یقیناً لباس باطل برتن دارند. امام علی (ع): انّما سمیّت الشبهه شبهةٌ لِأنّها تُشبهُ الحقّ: یک حرف یا موضوع یا مسأله باطل را لباس حق بپوشانند و آنان را از باطل بودن خارج کنند. و فتنه هم یعنی گردو خاک به پا کردن و کسی که این کار را می کند اجازه نمی دهند چشم ها اطراف و واقعیت را ببیند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر اتفاقی که در سال 88 افتاد از طرف دشمنان برنامه ریزی شده بود گفت: فتنه سال 88 از طرف دشمنان انقلاب اسلامی برنامه ریزی شده بود. مگر می شود بدون برنامه ریزی کاری انجام داد ؟ مگر می شود بگوییم برنامه ریزی نشده بود؟ مثلا هتک حرمت به عاشورا کاملا برنامه ریزی شده بود. اینهایی که این کار را کردند چه بیگانگان و چه مزدوران داخلی باید می دانستند امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل(ع) در عمق وجود و دل های مردم است. قبل از آن فتنه سال 88، آمریکایی ها گفته بودند بیایید گفتگو کنیم، گفتند ما آماده مذاکره ایم. اما وقتی این اتفاقات فتنه سال 88 افتاد ورق برگشت. عمق دشمنی دشمنان انقلاب اسلامی ایران را باید شناخت، آنها اصل نظام اسلامی، عقاید و اخلاق را مورد هدف قرار داده اند.

وی در ادامه افزود: در سال 88 اتفاقات عجیبی به وجود آمد که عمده آن ها در فتنه آن سال عبارتند از؛ مشارکت بسیار بالای 40 میلیونی و 85 درصدی مردم در انتخابات را زیر سؤال بردند،دنیا طلبی و قدرت طلبی و هنجار شکنی سال 88 مشهود و خسارت بار بود، فتنه گران مسیر قانونی را برای اعتراض خود انتخاب نکردند، قانون اساسی را زیر پا گذاشتند، تلاش داشتند تا نظر دیکتاتوری خود را بر نظام تحمیل نمایند، با اسلحه به پایگاه های بسیج حمله کردند، این سلاح ها از کجا آمده بود؟ در بعد خارجی هزینه های سنگین ایجاد کردند، کشور را به انزوا بردند و زمینه تحریم های گسترده و فشار را بر جمهوری اسلامی ایران فراهم کردند، شعارهای ساختار شکنانه بر ضد نظام و ولایت فقیه دادند، علیرغم اتمام حجت ها عقب نشینی و توبه و عذرخواهی از ملت و نظام و خون پاک شهیدان نکردند، آمریکایی ها 180 درجه تغییر رفتار دادند، فتنه 88 برای منافقین و گروه های تروریستی امید بخش و زمینه ساز شد، رژیم صهیونیستی و آمریکا و انگلیس از عوامل آشوب و اغتشاش و نا امنی کشور اعلام حمایت کردند و آنها را به عنوان سرمایه های بزرگ خود دانستند، حمایت های مالی از مزدوران داخلی کردند، حتی از کارگرهای ساده روستایی که برای کار به تهران آمده بودند پول دادند و از سادگی و غفلت آنها سوء استفاده کردند،  هرج و مرج و بی نظمی و التهاب ایجاد کردند، اینها خیال کردند جمهوری اسلامی ایران گرجستان است. دشمنان انقلاب اسلامی با حمایت مالی و رسانه ای و ماهواره ای از قانون شکنان و افراد فریب خورده، مشارکت گسترده انتخاباتی 85 درصدی را از یک برد تاریخی به تهدیدی جدی و بحران امنیتی برای نظام و انقلاب اسلامی تبدیل کردند و از هیچ تلاشی برای براندازی نظام اسلامی فروگذار نکردند. در یک کلام هوای نفس و خودخواهی فتنه گران خسارت فراوانی برای مردم و نظام اسلامی ایجاد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر ادامه داد: دوستان امتحان سال 88 امتحان عظیمی بود، دیدید که دشمنان با تمام توان می خواستنند نظام اسلامی را ساقط کنند، اما خداوند متعال نخواست و دل های مردم را هدایت کرد. حماسه 9دی اختصاص به سلیقه و یا گروه و جناحی ندارد، بلکه همه مردم در شکل گیری این روز پرافتخار نقش داشتند، باید سرجمع مسأله را دید و تقویت اصل نظام وفقه نظام ساز و تمدن آفرین را در نظر گرفت. در این روز آحاد مردم با بصیرت به صحنه آمدند و با نظام جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه، تجدید میثاق کردند. شیرینی حضور و حماسه انتخاباتی مردم در سال 88 تلخ شد، اما مردم در 9 دی آمدند و حماسه ای دیگر خلق کردند و نه محکم به دشمن گفتند و طومار آن پیچیدند. حضور 85 درصدی و 40 میلیونی مشارکت مردم در انتخابات کجای دنیا سابقه دارد؟ این اقدام ملت ایران خیلی کار بزرگی بود. برآیند کار را باید دید، مردم علاقه و دلبستگی خود را به ولی فقیه نشان دادند.9 دی یادآور ایستادگی مردم، تعلق خاطر و دلبستگی آنها به آرمان های انقلاب اسلامی، دفاع از هویت نظام اسلامی و امام (ره) و ولایت فقیه بود. این حرکت و اجتماع عاشورایی، حماسه ای عظیم و هوشمندانه و مردمی بود و در تاریخ انقلاب ماندنی شد. وحدت و اتحاد و همدلی خودجوش در 9 دی یکی از نشانه های خوب برای شناخت قدرت نرم جمهوری اسلامی است و از طرف دیگر حضور و بسیج مردمی میلیون ها نفر در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نیز نمونه دیگری از قدرت نرم جمهوری اسلامی است. هر زمان دیگر ممکن است فتنه های دیگری اتفاق بیافتد، باید آگاه باشیم. دشمنان انقلاب اسلامی، دگر اندیشان و تجدید نظر طلبان و برخی سیاسیون غافل متمایل به فتنه گران ترجیح می دهند این روز بزرگ تجلی اراده الهی و حماسه ملت ایران، با سکوت خبری و رسانه ای به تدریج به فراموشی سپرده شود که البته مسؤولیت دلسوزان انقلاب اسلامی را مضاعف می سازد.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: هربار دشمنان ملت ایران را امتحان کردند، بعد از آن گفتند شکست خوردیم. برای 22 بهمن همان سال 88 برنامه ریزی کردند، اما باز هم شکست خوردند و مردم حضور حماسی پیدا کردند. دوباره خواستند 25 بهمن 89 کاری کنند، اما باز جواب نداد و شکست خوردند. به این نتیجه رسیدند که نمی شود کاری کرد و همچنان امیدشان به جنگ نرم است. سوء تدبیر، شایعه، ایجاد بدبینی، خیانت به بیت المال، جوسازی، خیانت به امام(ره) و انقلاب اسلامی است. اینهمه افراد علاقه مند به انقلاب و امام (ره) و رهبر عزیز انقلاب اسلامی و بسیاری از مجاهدت های خودجوش را دشمن مشاهده می کند و نا امید می شود، اما بعضی ها متأسفانه گاهی دشمن را امیدوار می کنند و نمی خواهند بفهمند.

وی افزود: امیرالمؤمنین امام علی (ع) بیانی به این مضمون دارند که اگر ما خواب باشیم معلوم نیست دشمن نیز در پشت سنگر خواب رفته باشد؛ دشمن مشغول برنامه ریزی است و خواب نیست.دشمنان با اینکه حکومت اسلامی در این کشور باشد و یک فقیه و عالم دینی هم در رأس آن وجود داشته باشد مشکلی ندارند. نگرانی دشمن از فقیه و ولی فقیه انقلابی است آنهم کسی که ابعاد حرکت دشمن را به خوبی می شناسد و به خوبی و هوشمندانه رصد و تحلیل می کند. نمونه های فراوان از پیش بینی ها و تحلیل های مقام معظم رهبری می دانند از جمله همین تحلیل اخیر از مسائل و انتخابات آمریکا، که خود اینها متحیر مانده اند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان  ادامه داد: در امریکا انتخابات تمام شد و ترامپ اعلام کرد در صورتی که رأی نیاورد تقلب صورت گرفته، اما رقیب وی نتیجه انتخابات را قبول کرد و به رأی مردم تمکین کرد. در ایران هم باید حلم به خرج می دادند و به رأی مردم احترام می گذاشتند.

وی خاطر نشان کرد: فعالیت های تبیینی و روشنگری و بصیرت افزایی جهت آشنایی دانشجو معلمان با واقعیت فتنه و ابعاد و ریشه های آن ضرورتی انکار ناپذیر است. از جمله مهمترین اقدامات لازم عبارت است از؛

-بازخوانی ابعاد فتنه و رخدادهای پیش از انتخابات سال 88، نماد سازی های مرتبط با انقلاب های رنگی، پاسخگویی به شبهات مرتبط با تقلب، پیشنهادات و اتمام حجت های نظام برای اعتراض در چارچوب قانونی، انحراف تدریجی شعارها و اعتراضات از انتخابات به اصل نظام.

- خسارت های اقتصادی، اجتماعی فتنه در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی.

- نقش ولایت فقیه در مدیریت بحران و جنگ نرم دشمنان انقلاب اسلامی در سال 88

- نقش رسانه ها، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در ایجاد، توسعه و تداوم فتنه

- بررسی زمان وقوع حصر (بهمن 89 بعد از انقلاب مصر و دعوت به شورش خیابانی) و دلایل آن، سابقه تاریخی حصر مخالفان در گذشته و تاریخ و نقش برخی از سران فتنه سال 88

حمایت های علنی و رسمی مقامات آمریکایی، اروپایی و اسرائیلی، منافقین و شبکه های ماهواره ای از عوامل فتنه.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر گفت همه ما مسئولیت سنگینی در دانشگاه فرهنگیان داریم؛ باید دانشجومعلمان ومتخرجین این دانشگاه انقلابی تربیت شوند تا بتوانند در تربیت انقلابی دانش آموزان به خوبی عمل کنند.

وی ادامه داد: رصد وضعیت فرهنگی و سیاسی پردیس ها ضروری است، گزارشهایی به دست ما می رسد که گاهی نسبت به گرامی داشت نهم دی کوتاهی و کم توجهی و حتی ممانعت هایی صورت می گیرد، مثلاً پوستر ها و بنر های سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی و... در مورد نهم دی که نصب شده را با دستور برخی مدیران از روی دیوار بر می دارند. نباید اجازه داد این چنین جسارت آمیز، پوسترهای این حماسه بزرگ را  پایین بیاورند و ما واقعاً متأسفیم و درخواست برخورد قاطعانه داریم. اینهایی که چنین جسارت هایی میکنند خیلی افراد نادان و بی بصیرت، کج سلیقه و بی تدبیری هستند. اگر می فهمیدند چه خونهایی در راه این انقلاب و اسلام ریخته شده و چه مجاهدت ها و ایثارگری ها و رشادت هایی به خرج داده شده، اینگونه مواجهه نمی کردند. خروجی این کار آنها یعنی همگامی با دشمن. دشمن مستقیم و غیر مستقیم می زند، اینها غیر مستقیم و بعضا البته هم بتوانند مستقیم، اما خروجی این دو یکسان است. چنین افرادی مریض هستند و در دل مشکل دارند و باید برای شفای آنها دعا کرد. مدیران دانشگاه باید تکلیفشان را با کسانی که فضای انقلابی را کم رنگ و تضعیف می نمایند و به فضای تعلیم و تربیت اسلامی در کشور خیانت می کنند، روشن کنند. به هیچ وجه در دانشگاهی که وظیفه و رسالت تربیت معلم طراز انقلاب اسلامی را دارد، نباید شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان در پایان گفت: از خداوند متعال درخواست می نمایم با توجه به نقش بی نظیر و هوشمندانه نائب امام عصر ارواحنا فداه که در عصر کنونی جهت خدمت به اسلام و قرآن و اهل بیت(ع) منشأ تأثیر و برکات جهانی هستند، از عمر بنده حقیر کم نموده و بر سلامت و طول عمر رهبر معظم انقلاب اسلامی بیفزاید.

 

 


نظرات کاربران