در حال بارگذاری ...

چهارم ربیع الثانی سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام مبارک باد.

ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم (ع) در سال 173 هجری قمری در شهر مقدس مدینه واقع شده است و مدت 79 سال عمر با برکت ایشان، با دوران امامت چهار امام معصوم، یعنی امام موسی کاظم (ع)، امام رضا (ع)، امام محمدتقی (ع) و امام علی النقی (ع) مقارن بوده است. محضر مبارک امام رضا (ع)، امام محمد تقی (ع) و امام هادی (ع) را درک کرده  و احادیث فراوانی از آنان روایت کرده اند.
حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) از دانشمندان شیعه و از راویان حدیث ائمه معصومین (علیهم السلام) و از چهره های بارز و محبوب و مورد اعتماد، نزد اهل بیت عصمت (علیهم السلام) و پیروان آنان بودند و در مسایل دین، آگاه و به معارف مذهبی و احکام قرآن، شناخت و معرفتی وافر داشتند. ستایش هایی که ائمه معصومین (علیهم السلام) از وی به عمل آورده اند، نشان دهنده شخصیت علمی و مورد اعتماد ایشان است.

امام هادی(ع): 

مَن زارَ عَبدالعَظیمِ الحَسَنی(ع) بِرِی کَمَن زارَ الحُسَین(ع) بِکَربَلا

راز بزرگی نهفته است در کلام گهربار امام هادی ـ علیه السلام ـ به یکی از اهالی ری که از زیارت حسین ابن علی (علیه السلام) از کربلا بازگشته بود فرمودند: اگر قبرعبدالعظیم(ع) را در «ری» را زیارت می کردی، مانند آن بود که حسین (ع) را در کربلا زیارت کرده باشی.


مقید ساختن جمله «من زار عبدالعظیم بِرِی» با نشانه گذاری و تأکید مکانی که هیچ کس را بهانه ای برای گمراه شدن از نشانی ارایه شده نباشد و از سوی دیگر، قرینه ساختن سرزمین «ری» با «کربلا» از ویژگی های این کلام گهربار حضرت هادی ـ علیه السلام ـ است که نیازمند به تفسیر و تعمیق دارد.


از این روی، حضرت امام هادی(علیه السلام) اهالی تهران و پیرامون آن را در آن برهه از تاریخ که بخشی از «ملک ری» به شمار می رفت، بشارت داد به کسب فیض و توفیق زیارت مزار نورانی فقیه و عالم لازم التعظیم و امامزاده واجب التکریم جناب عبدالعظیم الحسنی ـ علیه السلام ـ و ضمانت نمود به پاداش بیکران زیارت ارباب معرفت حضرت حسین ابن علی(ع) در کربلا به موجب این زیارت.

یعنی پاداشی برابر زیارت امام معصومی که براى هیچ یک از امامان معصوم به اندازه زیارت ایشان تأکید نشده است و حضرت امام صادق(ع) فرمودند: «والله لو انی حدثتکم بفضل زیارته و بفضل قبره لترکتم الحج راسا و ما حج منکم احد...»به خدا سوگند اگر در فضیلت زیارت و فضیلت مزار امام حسین ـ علیه السلام ـ به شما می گفتم، به کلی حج را ترک می کردید و هیچ کس از شما حج نمی نمود.کامل الزیاره، ص( 267) و نیز فرمودند: «کسى که ‏توانایى زیارت حسین را داشته باشد ولى زیارت نکند، نسبت به پیامبر اسلام(ص) و ائمه(ع) عاق شده است»؛ که این ها همه تأکید اهل بیت(ع) و اهمیت والای زیارت حضرت حسین ابن علی(ع) را می رساند.


این هدیه ی گران بها موجب شد تا «ری» به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) به قبله ی تهران و نقطه امیدی برای ارادتمندان به ساحت قدسی کربلا مبدل شود و تهران امروز به عنوان پایتخت ام القرای جهان اسلام در زیر سایه معنوی این بارگاه ملکوتی قرار گیرد.

پس از کسب فیض از این کلام گهربار معصوم(ع) نیز در رجوع به مشی و مرام صالحان و عرفای عصر حاضر مواجه می شویم، به بیان عارف سالک حضرت آیت الله بهجت (ره) که درباره ی زیارت امامزاده والامقام و این عالم و محدث جلیل القدر فرمودنداهل تهران اگر هفته ای یک بار به زیارت حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) نروند، جفا کرده اند.

همچنین کلام حضرت آیت الله خوشوقت(ره) که فرمودند: امیدوارم همه شیعیان، بخصوص کسانی که نزدیک حرم مطهر ایشان هستند مثل اهالی محترم تهران و اطراف، قدر ایشان را بدانند و به زیارت ایشان مشرف شوند و اشتغال به دنیا مانع نشود از اینکه از این زیارت محروم شوند که این ها و سایر بیانات و مستندات همه، نشان از قدر و عظمت این قطعه از خاک ایران اسلامی است که به مثابه ی سرزمین مقدس کربلا در جهان در خاک پر افتخار ایران اسلامی تلألو و درخشش دارد و اهل تهران و ری به آن مفتخرند و سلام رو به قبله خود را به قبر مطهر و منور حضرت سیدالشهدا(ع) پس از هر فریضه واجب به سلام به مرقد منور حضرت سیدالکریم(علیه السلام) ختم می کنند.


در این روزها که مصادف است با سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم الحسنی ـ علیه السلام ـ نزد این سلاله اهل بیت(ع) که سال های سال، حضور و مجاهدت و مبارزه اش قوت قلب حضرت امام هادی(ع) و ائمه طاهرین(ع) معاصر خود بود سر تعظیم فرو می آوریم و بر لب جاری می سازیم:

«السلام علیک یا سیدالکریم و السلام علیک یا من بزیارته ثواب زیارة سیدالشهداء یرتجی»


نظرات کاربران