در حال بارگذاری ...
حجت الاسلام و المسلمین دادگر در اولین جلسه شورای نظارت ارزیابی:

نظارت و ارزیابی باید در پاسداشت برنامه ها و اهداف دانشگاه مرزبانی نظری و عملی کند

حجت الاسلام و المسلمین دادگر مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان، در اولین جلسه شورای نظارت ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان که با حضور دکتر حسین خنیفر رئیس دانشگاه برگزار شد، با تاکید بر لزوم رصد دائمی اتفاقات و تحولات جهانی، گفت: ما به عنوان دانشگاه تربیتِ معلم باید بدانیم در مسائل دین، اسلامی و اعتقادی چه تحولاتی رخ می دهد و با چه حوادثی مواجه هستیم.

وی با اشاره به اقدامات نرمی که از سوی بیگانگان برای مقابله با حکومت اسلامی و انقلاب انجام می شود، افزود: بر اساس مطالعاتی که بر برنامه و اهداف شبکه های ماهواره ای انجام شده است، علاوه بر تقابل های مستقیم، در حوزه تقابل غیر مستقیم تمرکز بیگانگان بر رویارویی ها با مباحث کلامی و اعتقادی بوده که از این میان 49 درصد تمرکز بر مفاهیم امامت و ولایت و 24 درصد در حوزه انقلاب، حکومت اسلامی و تفکر امام(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر، خاطر نشان کرد:  اگر این مباحث اساسی و پایه را مورد توجه قرار ندهیم، برآیند حاصله بر اساس انتظارات نظام و سند تحول مطلوب نخواهد بود.

وی با بیان اینکه در برخی مواقع خرده روندهای آموزشی و پژوهشی در آموزش و پرورش باعث می شود که نتوانیم بیانات امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب را به روند های استاندارد وموثر علمی تبدیل کنیم، گفت: دانشگاه فرهنگیان به عنوان دانشگاهی که برای آموزش و پرورش معلم تربیت میکند، نمی تواند نسبت به این مسائل بی توجه باشد و اگر مطالبه گری در حوزه کلان از آموزش و پرورش وجود نداشته باشد، نومعلمان در فضای قالب مدارس در تعارض  با منابع آموزشی و مباحث تربیتی خود قرار خواهند گرفت و قطعا خروجی های مورد انتظار را  نخواهیم داشت.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان، با اشاره به اهمیت مطالعه و بررسی تجارب بین المللی، خاطر نشان کرد: مهم است که این تجارب بومی سازی شده و با نظام بینشی، نگرشی، ارزشی و کنشی کشورمان متناسب سازی شود و برآیندی همسو با انتظارات نظام جمهوری اسلامی و بر اساس آرمان ها حاصل شود.

وی با بیان اینکه در برخی مواقع جهل و غفلت و بعضاً تعمد در فهم اندیشه های امام(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی دیده می شود که باعث التقاط شده است، تصریح کرد: در برخی مواقع در این خصوص با کج فهمی هایی مواجه هستیم و حرکت بر مدار و ریل اصلی و نقشه راه ترسیم شده در دانشگاه و آموزش و پرورش نیست که نمی توان به آن بی اعتناء بود.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر، در ادامه خاطر نشان کرد: کارهای دایرة المعارفی متعدد، برای تحقق اهداف مهم در دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش کافی نیست و نیاز به موضوع شناسی، فهم موضوع و اجتهاد است، چنانکه در اساسنامه دانشگاه نیز بر نظریه پردازی و کاربست نظریه های اسلامی تاکید شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه این اصول در نظارت و ارزیابی تحقق یابد؟ اظهار کرد: برای تحقق این مباحث می بایست گفتمان سازی اتفاق بیفتد، اگر جوشش درونی نباشد، با بخشنامه و دستورالعمل ها مسائل حل نخواهند شد، شاید به ظاهر نتیجه حاصل شود ولی در باطن مباحثی نگران کننده بوجود خواهد آمد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، با تاکید بر ضرورت حمایت های بیرونی، از جمله آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شورای عالی انقلاب فرهنگی و ...  در تحقق اهداف کلان، گفت: بروز اتفاقات مبارک در حوزه نظارت و ارزیابی متاثر از حمایت های بیرونی است.

وی در ادامه تصریح کرد: پس از گفتمان سازی، پردازش و شاخص سازی مبتنی بر نگاه بومی و مورد انتظار باید این شاخص ها در برنامه های عملیاتی جانمایی شود، که اگر اتفاق بیفتد ارزیابی متناسب با اهداف کلان و مهم دانشگاه معنا می یابد.

حجت الاسلام و المسلمین دادگر، با اشاره به حوزه نظارت و ارزیابی دانشگاه به عنوان بازوان قوی مدیریت دانشگاه، اظهار کرد: حوزه نظارت و ارزیابی باید در پاسداشت آنچه در برنامه های دانشگاه و اهداف آن جانمایی شده مرزبانی نظری و عملی کند.


نظرات کاربران